Przyłącz się

Nasz pomysł jest prosty w swych założeniach: Chcemy zamieszkać na wsi razem z innymi chrześcijanami. Tworzyć wspólnotę ludzi, którzy chcą się razem modlić, przyjaźnić i wspierać.

Inspiruje nas ruch „ekowiosek”, których co raz więcej powstaje w Europie i w Polsce. Jest to ruch ludzi, którzy chcą żyć na wsi w zgodzie z naturą, uprawiając ziemię w oparciu o zasady ekologii i permakultury, tworząc społeczności, w których ważne są relacje, a nie pieniądze i konsumpcja. My również pragniemy produkować własną, zdrową żywność, a z czasem może się z tego utrzymywać. Żyć w „wiejskim” tempie, może skromnie, ale mając czas na przebywanie z Bogiem i ze sobą nawzajem.

Niestety, jak dotąd, nie znaleźliśmy w Polsce takiej ekowioski, w której ważnym elementem życia byłaby wspólna modlitwa i umacnianie się na drodze do Boga. W związku z tym nabraliśmy przekonania, że nasze wymarzone miejsce do życia będziemy musieli stworzyć sami. Szukamy więc ludzi, którzy podzielają nasze pragnienia i którzy chcieliby włączyć się w budowanie chrześcijańskiej ekowioski.

Nie myślimy o stworzeniu pewnego rodzaju „komuny”. Nie jesteśmy zwolennikami wspólnoty dóbr i przekazywania pieniędzy do „wspólnej kasy”. Nie wyklucza to oczywiście pomagania sobie nawzajem, również finansowo. Jako chrześcijanie chcemy dzielić się tym co mamy z innymi i dbać o potrzeby braci.

Pragniemy, aby nasza wioska była miejscem gościnnym i otwartym dla wszystkich, którzy chcieliby w niej zamieszkać, czy to jeden dzień, tydzień, rok, czy całe życie. Schronieniem dla podróżnych, poszukujących wytchnienia, potrzebujących wsparcia materialnego lub duchowego. Miejscem, gdzie można poznać Boga, patrząc jak w praktyce wygląda chrześcijaństwo, zgodnie ze słowami: „Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami Moimi, jeśli się będziecie wzajemnie miłowali.” (J 13, 35).

Póki co jesteśmy na etapie kompletowania ekipy. Jest to czas, w którym dołączają ciągle nowe osoby, więc poznajemy się, konfrontujemy nasze oczekiwania i uzgadniamy nasze wizje i plan działania. Najbardziej widocznym tego efektem jest ta strona internetowa, która wciąż jest w trakcie budowy. Poza tym umacniamy naszą grupę we wspólnocie Kościoła i podejmujemy działania w kierunku minimalnej jej formalizacji. Następnym zaś krokiem będzie szukanie i wybór miejsca, w którym chcielibyśmy się osiedlić.

Zapraszamy Cię serdecznie do kontaktu z nami. Adres naszej skrzynki lub formularz kontaktowy znajdziesz w dziale Kontakt. W kilku miastach możemy spotkać się osobiście. Możesz też śledzić informacje o naszych spotkaniach i przyjechać na nie, by nas poznać. Poza tym będzie nam niezmiernie miło, jeśli pozostawisz po sobie chociaż komentarz 🙂